لوازم ورزشی

بهترین برند کفش کوهنوردی

بهترین برند کفش کوهنوردی

 

از حیاتی ترین ابزار یک کوهنورد، کفش مناسب اوست. تفاوتی ندارد که فرد کوهنورد، حرفه ای این ورزش را دنبال میکند یا به عنوان تفریح؛ اصلی ترین لوازم کوهنوردی او “کفش کوهنوردی مناسب” است. کفش در تمامی مسیر و پستی و بلندی دامنه های کوه، همراه کوهنورد است. اگر کفش او مناسب نباشد، آسیب های جدی به پا و کمر او میزند. مناسب بودن کفش، منوط به رعایت مولفه های کفش کوهنوردی است. برندهای مختلف در سرتاسر جهان وجود دارند که با رعایت این مولفه ها در حوزه کوهنوردی، جزء برند های مشهور هستند.

در این مقاله، با یکدیگر ویژگی های یک کفش خوب را بررسی میکنیم و بهترین برند کفش کوهنوردی را مورد بررسی قرار می دهیم.

 ویژگی های کفش کوهنوردی خوب

برای پیدا کردن بهترین برند ها، بایستی ابتدا معیار های خود را از “بهترین بودن” تعیین کنیم. در ادامه چند ویژگی مهم کفش کوهنوردی خوب را مورد بررسی قرار می دهیم.

1.طراحی مناسب و مخصوص کوهنوردی

از ویژگی های بارز کفش کوهنوردی ، اصطلاحا نگه داشتن پا و پشتیبانی از آن است. لایه های کفش، کفی، پاشنه و ساق کفش قسمت هایی هستند که در ساختار کفش کوهنوردی باید مناسب محیط های کوهنوردی و طبیعت ساخته شوند.راحتی و مقاوم بودن،  دو مولفه مهم در طراحی کفش کوهنوردی است. مثلا  پیچ نخوردن پا هنگام بالا رفتن از کوه را ساق نسبتا بلند کفش پشتیبانی میکند.

کاهش میزان فشار وارده به پا در حین کوهنوردی و نداشتن احساس خستگی از تکنولوژی های استفاده شده در لایه میانی کفش است . مثلا TPU  یا ترموپلاستیک پلی‌اورتان ؛ نوعی پلاستیک بسیار بادوام است.تکنولوژی boost در کفش های برند آدیداس از این نوع پلاستیک در لایه میانی استفاده می‌کند .

  1. تهویه مناسب

تعریق پا، میخچه های پوستی، تاول و لیز خوردن پا در کفش( یکی از عوامل آن) نداشتن تهویه مناسب برای کفش کوهنوردی است.

برای خرید و استفاده از کفش کوهنوردی در فصول مختلف سال،  به متریال ها و ساختار متناسب با فصل حتما توجه داشته باشید. برای فصول گرم تهویه ای برای گردش هوا در کفش و در فصول سرد ویژگی و استفاده از ساختاری گرمایشی در کفش استفاده شده باشد.

 

3.ضد آب بودن کفش

همانطور که در تهویه بایستی محیط و فصل کوهنوردی را در نظر بگیریم، باید بدانیم مکان هایی که در کوهستان ها و چشمه سار هست ،کفش ما حتما باید ضد آب باشد. چراکه اگر آب وارد کفش شود ممکن است آسیب دیدگی و سرمازدگی را در پیش داشته باشد.

ضد آب بودن کفش، با اجزا و به قولی متریال هایی که در ساختار کفش کوهنوردی استفاده می شود تعیین میگرد.

  1. کفش مناسب سایز پای شما

خریدن بهترین برند در کفش کوهنوردی شاید برای شما مفید واقع شود اما مولفه ای بسیار مهم در خرید که باعث می شود از کوهنوردی تان لذت ببرید یا عذاب بکشید خرید کفشی مناسب سایز پای شماست!

بهترین کار برای آسودگی خاطر از سایز کفش این است که 1سایز کفش را بزرگتر تهیه کنید و آن فضا را با جوراب های ضخیم کوهنوردی پر کنید. نکته دیگری که همیشه در خرید کفش توصیه می شود، آن است که بعد از ظهر ها برای خرید کفش اقدام کنید که اصطلاحا پا ورم صبح را نداشته باشد.همچنین قبل از آن پیاده روی نکرده باشید. بهتر است برای خرید  جوراب های مناسب کوهنوردی را پوشیده باشید تا در مسئله مهم سایز کفش سربلند بیرون بیایید.

5.ایجاد اصطکاک قوی

در محیط هایی که سطوحی  همچون آب، برف، شن و یخ دارند مصدومیت ها ، سرخوردن و افتادن مواردی قابل پیش بینی هستند.

جالب است بدانید داشتن کفش کوهنوردی مناسب در این محیط ها،  با “ایجاد اصطکاک” به یاری شما خواهد آمد.

Friction (اصطکاک) ؛ نیرویی مقاومتی است که در برابر حرکت اجسام از روی سطح  زمین  ایجاد می شود. شرکت های تولید کفش در ساخت کفش میزان سرخوردگی و اصطکاک کفش را همیشه در نظر می گیرند. کیفیت زیره و لایه میانی کفش کوهنوردی، اصطکاک دربرابر لغزش و سرخوردگی را معین میکنند. زیره،  قسمتی از کفش کوهنوردی است که با زمین برخورد دارد و باید بسیار مقاوم باشد.

داشتن شیار هایی در کف کفش میتواند در ایجاد اصطکاک بر روی سطوح یخ و لیز تاثیر داشته باشند.

نکته فوق العاده مهم در پیدا کردن بهترین برند کفش کوهنوردی، آن است که هیچگاه شما نمی توانید بهترین را پیدا کنید. چراکه در ابتدا شما بایستی بدانید که کفش کوهنوردی را برای چه محیط و در چه فصلی استفاده میکنید. یک برند که ممکن است کفش کوهنوردی مناسب تمامی فصول و محیط هارا بسازد، فقط مثلا یک خط تولید کفش کوهنوردی اش بسیار محبوب باشد. برخی برند ها بهترین کفش کوهنوردی چهار فصل خارجی را می سازند و می توانند برای شما ، انتخابی مقرون به صرفه باشد. پس تعیین کردن کفش مورد نظر شما، مهم ترین کاری است که در ابتدا باید انجام دهید.

 

 

برند های خارجی معروف کفش کوهنوردی

سالمونSALOMON:

یک برند فرانسوی، که اکنون یکی از رهبران بازار کفش جهانی است. کفش های محبوب این برند کفش های کوهنوردی سنگین، ترکینگ و کفش های پیاده روی آن است.

هامتو :HUMTTO

اگر از آن دسته افرادی هستید که به دنبال کفش برندی برای کوهنوردی های سبک هستید؛ هامتو بهترین گزینه برای شماست. هامتو از نظر کیفیت و قیمت ، گزینه مناسبی در کفش های کوهنوردی سبک را دارد.

نورث فیس The North face:

اگر به دنبال کفشی هستیدکه از مواد مرغوب در ساختار کفش استفاده کرده باشند؛ نورث فیس برند محبوب شما خواهد بود. این برند آمریکایی، در حوزه کفش و وسایل کوهنوردی جز بهترین هاست.  به تعبیر برخی کوهنوردان، نورث فیس بهترین برند کفش کوهنوردی است. از لحاظ قیمت با برند سالمون برابری میکند و نسبت به هامتو گران تر.

جالب است بدانید که برند کلمبیا Columbia)) نیز از نظر کیفیت بالا و قیمت، با نورث فیس تقریبا هم رده هستند.

کاترپیلرCATEPILLAR:

برند محبوب و شناخته شده که طرفداران زیادی دارد! این برند با ساخت محصولات با کیفیت و استفاده از مواد مرغوب، مشتریان را به سمت خود می کشاند. استحکام و مقاومت کفش های کوهنوردی، سرلوحه این برند است.

اسکارپا scarpa :

این برند آلمانی، سهم بزرگی را در فروش کفش های کوهنوردی، به وسیله دستگاه های مدرن و استفاده از پیشرفته ترین پارچه های روز دنیا، در جهان به دست آورد. تجربه بیش از90 سال این برند، باعث شده که کفش های با کیفیت به همراه ضمانت اسکارپا برای استفاده در سخت ترین و فنی ترین چالش های کوه های جهان، جزء برترین ها به حساب بیاید.

 

برند های ایرانی معروف کفش کوهنوردی

در کشورمان ایران، برندهایی در حوزه کفش های کوهنوردی فعالیت میکنند که در کنار برند های خارجی رخ نمایی میکنند.همچنین میتوانید بهترین برند کفش کوهنوردی تان را از بین آنها  انتخاب کنید.

قارتال:

به گفته موسسان این برند، هدف تاسیس این برند این بوده است که” گران بودن کفش کوهنوردی خارجی باعث روی آوردن برخی از کوهنوردان به کفش های غیر استاندارد و در نتیجه آن آسیب دیدن ایشان در برنامه های کوهنوردی می شود. قارتال برای حذف این خلا تاسیس شد”.

قیمت مناسب و کیفیت عالی این برند، باعث زبان زد شدن آن شده است.

کوهسار:

برندی که با استفاده از دانش دیگر کشور ها ،کفش کوهنوردی ضد آب را برای اولین بار در ایران ارائه داد. هدف این برند آن است که از اجزای طبی و استاندارد برای کفش کوهنوردی استفاده کند.

سیمپا:

این برند، بزرگترین تولید کننده کفش کوهنوردی با سابقه طولانی در ایران می باشد.  کفش های برند سیمپا، انتخابی مناسب برای کوهنوردی، کوهپیمایی ،طبیعت گردی و پیاده روی های طولانی مدت است.

چند نمونه کفش کوهنوردی خوب

از محصولات خود فروشگاه ایستگاه ورزش

نکات کلیدی خرید کفش کوهنوردی

  1. به هنگام خرید کفش ، پایتان را به سمت جلو برانید.تا اندازه یک انگشت در پشت پا جای خالی داشته باشد. این کار باعث می شود کفش کوتاه انتخاب نکنید که پشت پایتان را بزند.
  2. ویژگی بارز کفش های کوهنوردی ضد ضربه بودن است. میتوانید بعد از پوشیدن کفش، چند ضربه با پا به دیوار بزنید و احساس درد را هنگام ضربه بسنجید.

3.راحتی پایتان را در کفش احساس کنید چرا که شما آن را تا قله ها نیز به همراه دارید.

4..همانطور که در بالا اشاره شد برای خرید کفش جوراب کوهنوردی خود را به همراه داشته باشید تا حداقل 1سایز بزرگتر از پایتان کفش را خریده باشید.چون در کفش کوهنوردی تنها چیزی که نباید به آن امید داشت جا باز کردن آن است.

  1. برای خرید کفش کوهنوردی چه از فروشگاه حضوری چه آنلاین، توجه داشته باشید که آنها واقف و متخصص به آن حوزه باشند تا بهترین تجربه را از خرید کفش کوهنوردی برای شما به ارمغان بیاورند.

ما در ایستگاه ورزش با ارائه  انواع کفش های کوهنوردی با کیفیت های تضمینی، به شما این اطمینان را میدهیم که تا صعود قله ها شما را همراهی کنیم.

برای خرید و مشاوره خرید، میتوانید روی پشتیبانان خبره ایستگاه ورزش حساب کنید.

 

سوالات متداول

  1. بهترین برند کفش کوهنوردی کدام است؟

به تعبیر برخی کوهنوردان، نورث فیس بهترین برند کفش کوهنوردی است.  اما نکته فوق العاده مهم در پیدا کردن بهترین برند کفش کوهنوردی، آن است که هیچگاه شما نمی توانید بهترین را پیدا کنید. چراکه در ابتدا شما بایستی بدانید که کفش کوهنوردی را برای چه محیط و در چه فصلی استفاده میکنید. یک برند، که ممکن است کفش کوهنوردی مناسب تمامی فصول و محیط هارا بسازد؛ فقط مثلا یک خط تولید کفش کوهنوردی اش بسیار محبوب باشد. برخی برند ها بهترین کفش کوهنوردی چهار فصل خارجی را می سازند و می توانند برای شما انتخابی مقرون به صرفه باشد. پس تعیین کردن نیاز و کفش مورد نظر شما ، مهم ترین کاری است که در ابتدا باید انجام دهید.

2.برندهای معروف کفش کوهنوردی ایرانی

قارتال،کوهسارو سیمپا، سهند و….. از برند های معروف کفش کوهنوردی ایرانی هستند.

  1. برندهای معروف کفش کوهنوردی خارجی

نورث فیس، کاترپیلر، هامتو، اسکارپا و سالمون از برندهای معروف کفش کوهنوردی خارجی هستند.

  1. ویژگی های کفش کوهنوردی خوب چیست؟

طراحی مناسب و مخصوص،  ضد آب بودن ،تهویه مناسب، اصطکاک قوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *